Tipy

Baklažán kráľ severnej f1: opis odrody a pestovateľské znaky


Baklažán „Kráľ severu f1“ je napriek svojej relatívnej „novosti“ medzi domácimi amatérskymi pestovateľmi zeleniny celkom zaslúžene populárny. Pri pestovaní tejto odrody by sa mali zohľadniť niektoré nuansy.

Opis a charakteristika

V podmienkach otvoreného terénu rastlina tvorí nízku, nie viac ako 40 - 45 cm. Stopková časť jasne fialovej farby. Plody atraktívneho podlhovastého valcového tvaru, s lesklým povrchom, čiernej a fialovej farby. Priemerná dĺžka sa reprodukuje v rozmedzí 25 - 30 cm, ale niekedy vzorky dorastú až do dĺžky 35 - 40 cm.

Buničina zrelého ovocia má charakteristickú bielu farbu a vyznačuje sa vynikajúcou chuťou. Ovocie nie je horké, preto nie je potrebné pred varením namočiť. Odrodové výhody možno pripísať aj neprítomnosti tŕnia na stopke. Tvorba ovocia je počas letnej sezóny dlhá. Počas vegetačného obdobia je preto Bush schopný tvoriť až desať plodov ukazovatele celkovej produktivity sú asi 12 - 15 kg na meter štvorcový.

Odrodové výhody a nevýhody

Baklažán „Kráľ severu“ patrí do kategórie najstarších hybridov a podľa pôvodcu sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti chladu, nezvyčajne vysokou produktivitou a vynikajúcou sadou ovocia. Medzi výhody hybridu patrí takmer úplná absencia prázdnych kvetov, ako aj vysoká odolnosť rastlín voči hubovým chorobám a extrémnym teplotám.

Obdobie od objavenia sa celých sadeníc po prvú úrodu trvá asi tri mesiace. Hybridná forma bola vyvinutá na kultiváciu v drsnom podnebí severných regiónov našej krajiny, ale pri pestovaní v iných regiónoch je zaručená dobrá produktivita.

Kráľ severu: Rastie

Recenzie záhradníkov

Recenzie o králi severného baklažánu sú diametrálne odlišné. Mnoho záhradkárov sa tento hybrid veľmi páčilo pre jeho nenáročnosť a plasticitu. Ocenené bolo aj vynikajúce klíčenie semenného materiálu. Skúsení záhradníci odporúčajú výsev semien vo februári vo vlhkej živnej pôde, mierne drvenie a posypanie malou vrstvou rašeliny s hrubým pieskom. Ovocná vláknina nie je horká, chutná a šťavnatá, ale je tu veľa semien. Pokožka je tenká a po tepelnom ošetrení sa vôbec nepociťuje.

Niektorým domácim pestovateľom zeleniny sa „kráľ severu“ nepáčil. Podľa týchto letných obyvateľov sa rastlina nelíši v žiadnych špeciálnych ukazovateľoch odolnosti proti chladu a zvýšenej množine ovocia. Dokonca ani v podmienkach kompetentnej poľnohospodárskej technológie počas celej sezóny sa na každej rastline netvorili a dozrievali najviac tri plody. Chuťové vlastnosti tiež neboli pôsobivé. Skúsenosti však ukazujú, že táto situácia sa často vyvíja, keď sa pestuje v oblastiach s nepriaznivými pôdnymi a klimatickými podmienkami.

Ako pripraviť pôdu

Napriek tomu, že pestovanie baklažánu je pre baklažán priaznivejšie ako na otvorenom priestranstve, hybrid kráľa severu sa osvedčil, keď sa pestuje na hrebeňoch na otvorenom priestranstve. Bez ohľadu na spôsob kultivácie, miesto a pôdu je potrebné pripraviť vopred na kultiváciu vysoko produktívneho hybridu:

 • dobré ovocie sa poskytne baklažánu na hrebeňoch, kde v posledných troch rokoch pestovali paradajky, zemiaky, physalis a korenie;
 • baklažán sa odporúča vysádzať v južnej časti záhrady, v oblastiach dobre osvetlených slnkom a chránených pred nárazmi vetra;
 • vopred by sa malo vykonať hĺbkové vykopávanie pôdy, okolo jednej lopaty bajonetu, s opatrným odstránením buriny a zvyškov rastlín;

 • pri vykopávaní kyslej pôdy by sa malo vykonávať vápnenie, aby sa dosiahla optimálna kyslosť pôdy v pH 6,0 až 6,7;
 • v prípade perezkodederno-podzolickej pôdy je potrebné pridať 30 - 40 g močoviny, 25 - 30 g dvojitého superfosfátu a 30 - 45 g síranu draselného na meter štvorcový;
 • na jar sa pri príprave pôdy na výsadbu musia používať hnojivá na báze fosforu a potaše;
 • Dobrým výsledkom je použitie humusu, ktorého množstvo sa môže v závislosti od ukazovateľov kvality pôdy pohybovať medzi 5 až 8 kg na meter štvorcový.

Malo by sa pamätať na to, že výsadba záhradnej plodiny, ktorá miluje teplo a ako je napríklad baklažán, by sa nemala vykonávať v tienistých oblastiach, pretože takáto kultivácia neumožňuje rastline, aby túto plodinu úplne formovala. Okrem iného by ste mali starostlivo zvážiť ukazovatele pôdnej vlhkosti a zabrániť stagnácii vody v blízkosti koreňového systému rastliny.

Ako pestovať a pestovať sadenice

Vo väčšine regiónov sú preferované sadenice baklažánu. V tomto prípade je možné získať nielen skoré, ale aj vyššie výnosy. Technológia pestovania sadeníc baklažánu nie je príliš komplikovaná:

 • siatie sadeníc sa odporúča zacat 'vo februári, asi pár mesiacov pred vysadením mladých rastlín na trvalé miesto;
 • semená baklažánu musia byť dezinfikované v roztoku manganistanu draselného, ​​roztoku aloe šťavy alebo roztoku založeného na zmesi manganistanu draselného, ​​kyseliny boritej a síranu meďnatého;
 • dobrým výsledkom je ošetrenie semien stimulátormi rastu, po ktorých nasleduje klíčenie;
 • na siatie by sa mali pripraviť samostatné sadenice naplnené pôdnou zmesou na základe dvoch častí humusu, jednej časti hrubého piesku a jednej časti kompostu s prídavkom drevného popola a superfosfátu;
 • v procese pestovania baklažánu, sadeníc by sa mali zabezpečiť pravidelné zavlažovacie opatrenia, ako aj optimálny teplotný režim na úrovni 22 - 24oC a kvalitné osvetlenie.

Pred presadením sadeníc baklažánu na trvalé miesto je potrebné stvrdnúť najmenej týždeň, čo urýchli prežitie a zvýši odolnosť rastlín voči nepriaznivým vonkajším faktorom. Sadenice kráľa severného baklažánu je možné transplantovať na hrebene skleníkov už v polovici mája a hrebene pôdy otvoriť najskôr v polovici júna.

Baklažán: výber odrôd

Pri výsadbe by sa časť stonky mala prehĺbiť na listy klíčnych listov. Štandardná vzdialenosť riadkov by mala byť približne 60 cm. Vzdialenosť medzi rastlinami, ktoré majú byť vysadené, by nemala byť menšia ako 30 - 35 cm.